Vlčí Smečka Ústí nad.. vs HBC Nové Strašecí

Datum a čas konání: 21.4.2024 11:00
Místo: Ústí nad Labem

Náročný víkend za čtyři body

O třetím březnovém víkendu čekal na hokejbalisty Nového Strašecí velmi náročný program. V sobotu totiž zavítal tým kapitána Tomáše Duchoně až do daleké Karviné, aby se v neděli představil domácím fanouškům v souboji s kladenským Junglem. Čtyři získané body z tohoto těžkého dvojzápasu čekal málokdo. O to jsou cennější.

HbK Karviná v. HBC Nové Strašecí 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Na daleký výjezd na úplný východ České republiky se vydal středočeský celek vlakem a výprava čítala 11 hráčů do pole a brankáře Dvořáka. Hrající trenér Falař se musel pro tento duel obejít bez Lva, Soukupa, Pechance, Krištofa, Vaňa a Hlavsy.

Hned od úvodních vteřin diktovali tempo hry domácí hokejbalisté, kteří svého soupeře zamkli v obranném pásmu, a Lukáš Dvořák měl plné ruce práce. Několika důležitými zákroky svůj tým dokázal podržet, a když už se zdálo, že Strašečtí úvodní tlak Karviné přečkali, byl vyloučen Falař. Tuto přesilovku využili domácí v její polovině, kdy se po střele Pilcha prosadil z dorážky Mikeš – 1:0. Dál hráli především domácí, kteří přesně kombinovali v útočném pásmu, a další zákroky si připsal gólman Dvořák. Hosté se poprvé osmělili až v polovině třetiny. Ondřej Duchoň našel mezi kruhy volného Bártu, kterého však domácí brankář Smolka vychytal. V další velké šanci se objevil Kmeť. Z podobného prostoru ale, stejně jako Bárta, neuspěl. Hra se postupem času vyrovnávala, a jelikož se brankáři činili na obou stranách, šlo se do šaten za jednogólového vedení domácích.

Také začátek druhé patnáctiminutovky zachytili lépe domácí, kteří dokázali být nebezpeční po trpělivých kombinacích v útočném pásmu. Po jedné z nich přišel jeden z klíčových momentů zápasu. Po jednom ze závarů před Dvořákem se radoval z branky Lumír Rosůlek. Strčení do hostujícího strážce svatyně však přiznal rozhodčím Dominik Říman. Sudí na základě tohoto gesta fair play branku odvolali a dál se pokračovalo za hubeného vedení domácích. Podobných gest, jako tomu bylo v tomto případě, se vidí pramálo, a proto je potřeba si takových případů vážit a ocenit je. Před Dominikem Římanem  smekáme klobouk. Po této situaci se opět hra opticky vyrovnala. Pro zranění musel z utkání odstoupit hrající trenér Falař, a tak hosté pokračovali pouze v deseti. Ve 24. minutě se však radovali z vyrovnávací trefy. Po buly v útočném pásmu nahazoval na branku míček Samšuk, jehož pokus ztečoval Čížek do předbrankového prostoru. Tam uplatnil svůj důraz Ondřej Duchoň a skákající balónek dopravil za záda Smolky – 1:1. V závěru třetiny se pak hosté bránili, a to zejména při početní výhodě Karvinských. Několik zákroků musel vytáhnout skvělý Dvořák, který se na dnešek vyspal nadmíru dobře.

Začátek třetí třetiny přinesl tlak Středočechů, kteří byli několikrát blízko ke vstřelení gólu. Postupně si na Smolku ale nepřišli Čadek s Kmetěm a střela Brady skončila na tyči. Zahrozit dokázali také domácí, kteří v této fázi utkání zcela jistě litovali svých neproměněných šancí. I tentokrát hosty podržel Dvořák, který byl jistojistě nejlepším hráčem svého týmu. V 36. minutě pak Strašečtí zahrávali přesilovou hru. Míček v rohu hrací plochy vybojoval Bárta, našel před brankou volného Čížka, který střelou pod horní tyč nedal Smolkovi šanci – 1:2. Rozdílový gól byl na světě a hostě tak byli najednou nečekaně blízko třem bodům. Vedení mohl ještě navýšit Čadek. Se skákavým míčkem si na hranici brankoviště ovšem nedokázal poradit. To bylo ale ze strany Strašeckých vše a zbytek zápasu se dohrával v podstatě v obranné třetině Bubáků. Karvinští se do tlaku dostali i díky dvěma přesilovým hrám a čarovat musel opět Dvořák. Nejnebezpečněji se pak jevila situace v přesilové hře, kdy křížnou nahrávku mohl uklidit do branky jeden z útočících hráčů domácích. Balónek však na asfaltovém povrchu na poslední chvíli změnil směr a vyrovnání se minutu a půl před koncem nekonalo. Ano, hosté měli i notnou dávku štěstí, ale to je někdy zkrátka zapotřebí a také díky této situaci si z Karviné odvezli cenné, ale o to cennější tři body.

Branky a nahrávky: 4. Mikeš (Pilch, Fárský) – 24. Duchoň O. Čížek), 36. Čížek (Bárta)

Sestava HBC N. S.: Dvořák – Douša, Samšuk, Husák, Duchoň T. – Falař, Čadek, Kmeť, Brada, Bárta, Čížek, Duchoň O.

Jan Falař: „Přiznám se, nečekal jsem podobný vysledek. Věřil jsem, že můžeme zahrát dobrý zápas, ale že bychom si mohli odvézt tři body, o tom jsem ani nesnil. Předvedli jsme chvalitebný výkon směrem dozadu a to byl základ úspěchu. Neskutečně nás podržel Lukáš v brance, ale fungovali jsme jako tým. Po zápase jsme se v kabině shodli, že soupeř byl jeden z nejkvalitnějších, proti kterým jsme kdy hráli, o to více je ta výhra sladší. Nesmím opomenout fair play gesto hráče soupeře, který přiznal, po vstřelené brance, kontakt s naším brankářem a gól v podstatě odvolal. Je vidět, že gentlemani nevymřeli, opravdu smekám klobouk. Udělali jsme velký krok k play off, do zápasu s Junglem jdeme s chutí tyto, dá se říci, nečekané body potvrdit.“

HBC Nové Staršecí v. SK Jungle Fever 1:2 SN (1:0, 0:1, 0:0 – 0:1)

Po dlouhém a náročném výjezdu do Karviné se novostrašečtí hokejbalisté v neděli připravovali na domácí souboj s kladenským Junglem, se kterým se ve druhé nejvyšší soutěži utkali naposledy před šesti lety. Nejvíce se však vzpomíná na památné bitvy v play off druhé národní ligy a finálovou sérii v sezóně 2006/2007. Kvůli zranění nemohl nastoupit trenér Falař, do sestavy oproti sobotě v domácím týmu naopak přibyli Lev, Pechanec a Vaňo. Zajímavostí pak bylo, že za Jungle Fever nastoupili hned tři hráči, kteří v minulosti oblékali strašecký dres. Jednalo se o brankáře Solara a útočníky Sýkory s Gengelem.

Od úvodních vteřin se hrálo ve vysokém tempu a kladenskému favoritovi muselo být jasné, že to v Kocourek aréně nebude mít jednoduché. O to víc, když se ve 4. minutě ujali domácí vedení. V útočném pásmu zachoval přehled Jiří Husák, našel na pravé straně nepokrytého obránce Lva, který prostřelil Solara mezi betony – 1:0. Bubáci, povzbuzení vedoucí brankou, se dokázali dostat do tempa a byli více v zápase, než jejich soupeř. V 8. minutě zahrávali přesilovou hru, při které pálil dvakrát nebezpečně Pechanec a jednou obránce Lev. Dvakrát vyřešil situaci Solar, jednou ztečoval míček Ondřej Duchoň mimo tři tyče. Hosté se dostali do hry až v posledních pěti minutách. Dvakrát se nebezpečně protáhl podél pravého mantinelu Gengel. Ani jednou se mu však nepodařilo svoji akci zakončit. Po faulu Čadka pak zahrával kladenský tým přesilovku. Několik zákroků si připsal brankář Dvořák, který i dnes ukazoval, že má parádní formu. Pět vteřin před koncem třetiny byl za faul loktem přísně vyloučen domácí kapitán Tomáš Duchoň. Loket v obličeji Jaroslava Řebíka však viděli nejspíše pouze rozhodčí.

A právě v této přesilovce se hostům po změně stran podařilo vyrovnat. Na modré čáře, propadla dvojice Čadek-Kmeť a mezi kruhy dostal až příliš mnoho prostoru Gengel, jenž prostřelil Dvořáka mezi betony – 1:1. Zbylý průběh třetiny přinesl spoustu vyloučení na obou stranách a na hřišti to, tak jak to při podobných zápasech bývá, začalo pořádně jiskřit. V polovině této periody byla domácím nabídnuta dvojnásobná přesilová hra, ve které si vypracovali několik ložených příležitostí. Z osy hřiště přestřelil Lev, svá mířidla neměl správně seřízená ani Čížek a Bártu dvakrát vychytal Solar. V zajímavé pozici se objevil také Kmeť, ale i jeho bohužel pro domácí fanoušky, kteří se dostávali do varu, vychytal bývalý strašecký gólman. Domácí byli dál nebezpečnějším celkem a utkání chtěli strhnout na svoji stranu. Dělovku Pechance vyrazil Solar s námahou svojí maskou. Produktivita domácího celku nebyla taková, jakou by si trenér Jan Falař představoval, a tak se šlo do šaten za vyrovnaného stavu.

I posledních patnáct minut se hrálo ve vysokém tempu. Hra se oproti druhé třetině více vyrovnala a bylo to klasické utkání, které by rozhodl jediný gól. Třetí třetina ale už tolik ložených šancí nepřinesla. Nikdo nechtěl ztratit všechny body a ani jeden celek se bezhlavým způsobem za vítězstvím nehnal. Rozhodnout se i tak mohlo na obou stranách. Domácí musel při střelách Eitlera a Sýkory podržet Dvořák, na druhé straně brankou neskončil nebezpečný závar, který vypracovali Kmeť s Čadkem. Čtyřicet pět minut o vítězi nerozhodlo, a tak bylo jasné, že o vítězi budou muset rozhodnout samostatné nájezdy.

Začínali domácí. Jako první se rozeběhl Ondřej Duchoň, jehož střelu Solar dokázal pokrýt. Za Jungle začínal Milan Sýkora, jehož bekhendovou kličku zlikvidoval Lukáš Dvořák. Za domácí pokračoval Jan Čížek, ale blafák do forhendu se mu nepovedl podle ideálních představ. Za Kladno se neprosadil střelou Gengel a na řadu přišla poslední série. Strašecké poslal do vedení Štěpán Lev povedeným bekhendovým zakončením mezi betony. Tím dostal pod tlak posledního exekutora Junglu Jana Eitlera. Ten však svou úlohu zvládl a forsbergovou kličkou překonal Dvořáka.

Po třech sériích se pořadí otočilo. Začali Kladenští. I přes neúspěch v první řadě nájezdů si věřil Gengel. Ani jeho druhý pokus však gólem neskončil a na druhé straně se neprosadil Lev. Za Jungle se následně ani podruhé nemýlil Eitler, který tentokrát zvolil zakonční mezi betony. Tím dostal do těžké situace Jana Čížka. Toho vychytal Solar a tím bylo rozhodnuto. Druhý bod putoval na Kladno – 1:2.

Strašečtí hokejbalisté vydolovali z tohoto víkendu čtyři body, což se jednoznačně bere jako úspěch. Po devatenácti odehraných zápasech jim náleží sedmá pozice zaručující postup do play off. Ve veledůležitém souboji o play off změří síly o příštím víkendu s Kelty 2008. Utkání se hraje v neděli 26. 3. od 15:00 na hřišti v Berouně.

Branky a nahrávky: 4. Lev (Husák, Bárta) – 16. Gengel, 45. Eitler

Sestava HBC N. S.: Dvořák – Douša, Duchoň T., Lev, Samšuk – Brada, Čadek, Kmeť, Pechanec, Bárta, Čížek, Husák, Duchoň O., Vaňo

Jan Falař: „Věděli jsme, že nás nečeká nic jednoduchého, ale soupeř neměl v podstatě žádné extra vyložené šance. Všechno ostatní opět pochytal Lukáš. Kdybychom byli více produktivnější, máme i z tohoto zápasu tři body. Pět střel z mezikruží, kde nestojí v cestě obránce, se musí využívat, je to pro mne stejná chyba, jako když obránce namaže. Myslím, že jsme tímto víkendem ukázali všem škarohlídům, že pokud budeme hrát vyřazovací boje, bude to zaslouženě. Zase tak v dezolátním stavu asi nejsme, že pane Gengel? Závěrem bych chtěl, za oba zápasy, pochválit celý tým. Byli jsme soudržní, věřili jsme si a hlavně jsme se hokejbalem pořádně bavili. Proto se to přeci dělá, proto si dvanáct chlapů zabije celou sobotu výletem k hranicím s Polskem a na rozdíl od jiných týmů (nebo jiného?) za to nedostanou ani korunu.“